Uczeń Online (2017), Oglądaj bez ścin w jakości Full HD!

Uczeń Online

Uczeń Online (2017), Oglądaj bez ścin w jakości Full HD! Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Światem zawładnęły moce zła. Jest przepełniony kłamstwem, fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Główny bohater, nastoletni Wieniamin, uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe; wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zachowanie Wieniamina wystawia jego otoczenie na poważną próbę. Jasnooki młodzieniec, dotychczas onieśmielony nawet w kontaktach z rówieśniczkami, w mgnieniu oka zmienia się we współczesnego Tartuffe’a, zdolnego zmusić tłum do nazywania czarnego białym. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Jelena Lwowna. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy.

Uczeń Online:

Uczeń Online

Uczeń Online

Twórcy „Ucznia czarnoksiężnika” zerkają w przeszłość z taką czułością, jakby chcieli uchwycić w kadrze pejzaż nieistniejącego, celuloidowego świata. Mowa oczywiście o tradycyjnym, disnejowskim kinie spod znaku animowanej „Fantazji” z 1940 roku. „Uczeń…” nawiązuje do niej w nakręconej z biglem scenie „tańca z miotłami”: oto nieporadny adept sztuki magicznej (Baruchel) postanawia ożywić armię domowych sprzętów i posprzątać mieszkanie, nim w drzwiach stanie ukochana dziewczyna. Skończyłoby się to totalną katastrofą, gdyby nie czarnoksiężnik (Cage), który w porę powstrzymuje domowy armageddon.

Rzeczona scena chyba w najdobitniejszy sposób pokazuje kierunek, jaki obrali scenarzyści filmu Jona Turteltauba („Skarb narodów”). Nie interesują ich ani technologiczne błyskotki, ani dyskontowanie sukcesu magicznej sagi o Harrym Potterze. Mimo wysokiego budżetu i wynikającej zeń rewii efektów specjalnych, istotą tej opowieści jest autorska pomysłowość. Ekranowe czary przywołują na myśl dziecięcą zabawę w odpalanie fajerwerków. Osadzone na lichym fabularnym szkielecie – przysposobiony przez Mentora Wybraniec ratuje świat przed Złym – wydają się celem samym w sobie, zaś odkrywanie ich przypomina spacer po wesołym miasteczku. A to ponad głową przefrunie żelazny orzeł, to znów wpadniemy w węgierską Lustrzaną Pułapkę, by za chwilę uciekać przed ożywionym bykiem z Wall Street. Atrakcja goni atrakcję, a kiedy akcja przygasa, można bez zażenowania wysłuchać kilku komediowych dialogów. Zwłaszcza, że wygłaszający sążniste frazy o dorastaniu do odpowiedzialności Nicolas Cage zyskał wdzięk wymiętego filozofa z podziemi Dworca Centralnego.

Dzięki temu, że popkultura kocha paradoksy, w filmie pojawia się pseudonaukowa wykładnia uprawianego przez bohaterów czarodziejstwa. W najbardziej pomysłowych scenach, chłopak za pomocą swojej wiedzy z zakresu fizyki intensyfikuje działanie zaklęć. Już po tym niepozornym motywie można wnioskować, że z podobnym zaangażowaniem twórcy tuningowali staroszkolne czary-mary. Udało się tę radochę przenieść na widza. Czar nie prysł.

Na jednopłytowym wydaniu DVD znalazło się miejsce dla krótkiego, ponad dwudziestominutowego dokumentu z planu i sceny niewykorzystanej (o wiele bogatsze jest wydanie Blu-ray, gdzie znajdziemy sporo materiałów z produkcji i postprodukcji, rewię gagów i więcej scen niewykorzystanych). Dźwięk zapisano w formacie DD 5.1, a obraz w 16:9. Film można obejrzeć z polskim lektorem bądź polskimi napisami.